PAŃSTWOWE OGNISKO ARTYSTYCZNE „NOWOLIPKI" © 2018

 

Dyrekcja Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej oraz autorzy serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Wisła 2017 - świeżo malowane. Wystawa poplenerowa warsztatów malarskich TaMa. Wernisaż: 15 września 2017 (piątek) godzina 19:00.

Czas trwania wystawy: 15-22 września 2017 r.

W godzinach 13:00-20:00

 

Galeria Stara Prochownia, Warszawa Stare Miasto, www.scek.pl

ul. Boleść 2

 

22 września o godzinie 17:00 zapraszamy na finisaż. Grupa Nowolipie działająca w Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki” pod opieką Pawła Althamera przygotowała na tę okazję interaktywny warsztat plastyczny. W projekt zaangażowane są dwie warszawskie edukacyjne placówki - Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” organizujące ten otwarty plener malarski i Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej goszczące w Starej Prochowni to wydarzenie. Projekt jest jednym z cyklu przedsięwzięć wiślanych uruchomionych przez Biuro Edukacji i placówki edukacyjne miasta z okazji Roku Rzeki Wisły. Paweł Althamer i Grupa Nowolipie zapraszają do udziału w warsztacie wszystkich chętnych, autorów prezentowanych na wystawie prac oraz zaproszonych gości. Warsztat poprowadzi Joanna Świerczyńska. Na dużym formacie będziemy farbami akrylowymi malować obraz, którego inspiracją jest Wisła, jej nastrój i kolor. Grupa Nowolipie powstała formalnie w 2005 roku. Do tego czasu od roku 1994 pod opieką Pawła Althamera miały miejsce warsztaty dla osób chorych na SM odbywające się raz w tygodniu tylko i wyłącznie w Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki”. Były to zajęcia stricte terapii manualnej. Utworzenie formalnej grupy przy OWPTSR miało na celu poszerzenie możliwości działań artystycznych i wychodzenie z nimi również poza przestrzeń Ogniska. Prace Grupy Nowolipie można było zobaczyć na wystawach m.in. w Miami, Moskwie, Londynie, Nowym Jorku, Warszawie i Sopocie. Część z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach, można je też spotkać w przestrzeni publicznej.

 

Państwowe Ognisko Artystyczne współpracuje jako partner z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego. W ramach tego porozumienia jest realizowany projekt warsztatów dla chorych na stwardnienie rozsiane i niepełnosprawnych.

 

_________________________________________

 

Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń od kilku lat realizują plenery malarskie TaMa odbywające się w Warszawie, w miejscach dysponujących tarasami widokowymi dogodnymi do malowania. W bieżącym roku projekt związany jest z Rokiem Rzeki Wisły. Poprzez obrazy malowane przez warszawiaków w różnym wieku, powstaną prace będące interpretacją myślenia o rzece, jej przyrodzie, symbolice, roli jaką odgrywa w życiu miasta i jego mieszkańców.

 

Na nadwiślańskich tarasach na terenie WCIES warszawscy artyści (młodzież, nauczyciele, seniorzy) się spotykać będą od 3 czerwca do 4 września 2017 r. Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwolą na pracę na zewnątrz, artyści będą mieli możliwość doskonalenia własnego warsztatu malarskiego w pracowniach tej placówki. Taras widokowy, który znajduje się przy ul. Starej 4, pozwoli uczestnikom na wspólne malowanie, spotkania, dyskusje o walorach malarskich Wisły i jej brzegów. Także tereny wokół skarpy staromiejskiej w okolicy WCIES będą dobrym miejscem do malowania. Praca odbywać się pod kierunkiem artystów – instruktorów miejskich placówek realizujących warszawski program edukacji kulturalnej, którymi w tym roku będą:

 

Ewa Sokołowska, Wiesława Łobos – POA „Nowolipki”, Katarzyna Jasińska – WCIES, Rajmund Gałecki - Wolskie Centrum Kultury.

 

Terminy warszatatów znajdują się na stronie

TAMA, czyli Tarasy Malarskie

Wisła 2017 – świeżo malowane