„Adam Mazur: Czy mógłbyś opowiedzieć swoją historię Nowolipia?
Paweł Althamer: ... To był telefon. Wiesz, taki telefon między zajęciami, podnosisz słuchawkę, nieznajomy głos – spokojny, miły, kobiecy – mówi: „Nazywam się Joanna Grodzicka, jestem osobą na wózku i mam taki pomysł, żeby powołać grupę chorych na stwardnienie rozsiane” – bo taka była też jej diagnoza – „aby mogli się spotykać i lepić z gliny, używać warsztatów ceramicznych w formie terapii”. Joanna powiedziała, że wróciła niedawno z takiego programu w Szwecji, czy gdzieś w Skandynawii, że to jest bardzo skuteczne i zaczyna być bardzo popularne. Zajęcia przeznaczone są dla ludzi, którzy nie mogą już działać w swoich dotychczasowych branżach, stracili pracę i nie za bardzo mają pomysł, co robić ze swoim życiem przez chorobę, która w dużej mierze atakuje narządy ruchu.”*
* „Uskrzydleni, Paweł Althamer i Grupa Nowolipie”, Państwowa Galeria
Sztuki w Sopocie i autorzy, 2016, s. 24
Grupa Nowolipie
Początki Grupy Nowolipie sięgają roku 1994, kiedy Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zorganizowało przy POA zajęcia manualne, podczas których chorzy mogli dzięki lepieniu w glinie ćwiczyć ręce, znajdując przy okazji psychiczną odskocznię od problemów codzienności. Prowadzącym zajęcia został młody absolwent ASP – Paweł Althamer. Minęło trochę czasu i okazało się, że to, co powstaje, to już nie są miseczki czy aniołki. Nasz Paweł stał się znanym rzeźbiarzem, spotkania stały się okazją do rozmów o sztuce (o sztuce życia także), nasze lepienie zmieniło się w tworzenie. Podobnie jak my stworzyliśmy pewną wspólnotę, także nasze prace zaczęły być wspólnym dziełem. Paweł z premedytacją wprowadzał w życie swoją teorię, że „każdy jest twórcą, tylko niektórym trzeba pomóc to odkryć”. Od 2005 roku, kiedy zaistnieliśmy jako Grupa Nowolipie, dołączało do nas na krócej lub dłużej wielu młodych (i nie tylko) artystów, wolontariuszy czy po prostu przyjaciół. Dołączyła też malarka Joanna Świerczyńska, współprowadząca z Pawłem zajęcia. Poszerzyła się paleta naszych działań. Obecnie to także malarstwo, rysunek, performance. Niezmienna pozostaje formuła – każda praca jest efektem wspólnego działania. Coraz częściej też wychodzimy z naszymi działaniami poza budynek Państwowego Ogniska Artystycznego.
Państwowe Ognisko Artystyczne współpracuje jako partner z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego Oddział Warszawski. W ramach współpracy jest realizowany projekt warsztatów dla chorych na stwardnienie rozsiane i niepełnosprawnych.
Paweł Althamer
Rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo. Artysta współpracujący na stałe z Fundacją Galerii Foksal. Przygotowywał się w Państwowym Ognisku Artystycznym na studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które odbył w latach 1988-93 w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Po studiach powrócił do Ogniska, gdzie zaczął prowadzić najpierw przez rok pracownię rzeźby, następnie w ramach zajęć z ceramiki rozpoczęły się jego działania z Grupą Nowolipie, które nadal są realizowane. W 2004 roku otrzymał nagrodę im. Vincenta van Gogha, w 2010 - Specjalną Nagrodę dla Kreatora Kultury. Autor i uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych w Polsce oraz na całym świecie.
Warsztaty są realizowane we współpracy partnerskiej z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego Oddział Warszawski.