Paweł Althamer
Rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo. Artysta współpracujący na stałe z Fundacją Galerii Foksal. Przygotowywał się w Państwowym Ognisku Artystycznym na studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które odbył w latach 1988-93 w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Po studiach powrócił do Ogniska, gdzie zaczął prowadzić najpierw przez rok pracownię rzeźby, następnie w ramach zajęć z ceramiki rozpoczęły się jego działania z Grupą Nowolipie, które nadal są realizowane. W 2004 roku otrzymał nagrodę im. Vincenta van Gogha, w 2010 - Specjalną Nagrodę dla Kreatora Kultury. Autor i uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych w Polsce oraz na całym świecie.
„Adam Mazur: Czy mógłbyś opowiedzieć swoją historię Nowolipia?
Paweł Althamer: ... To był telefon. Wiesz, taki telefon między zajęciami, podnosisz słuchawkę, nieznajomy głos – spokojny, miły, kobiecy – mówi: „Nazywam się Joanna Grodzicka, jestem osobą na wózku i mam taki pomysł, żeby powołać grupę chorych na stwardnienie rozsiane” – bo taka była też jej diagnoza – „aby mogli się spotykać i lepić z gliny, używać warsztatów ceramicznych w formie terapii”. Joanna powiedziała, że wróciła niedawno z takiego programu w Szwecji, czy gdzieś w Skandynawii, że to jest bardzo skuteczne i zaczyna być bardzo popularne. Zajęcia przeznaczone są dla ludzi, którzy nie mogą już działać w swoich dotychczasowych branżach, stracili pracę i nie za bardzo mają pomysł, co robić ze swoim życiem przez chorobę, która w dużej mierze atakuje narządy ruchu.”*
* „Uskrzydleni, Paweł Althamer i Grupa Nowolipie”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie i autorzy, 2016, s. 24
Grupa Nowolipie
Grupa Nowolipie powstała formalnie w 2005 roku. Do tego czasu od roku 1994 pod opieką Pawła Althamera miały miejsce warsztaty dla osób chorych na SM odbywające się raz w tygodniu tylko i wyłącznie w Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki”. Były to zajęcia stricte terapii manualnej. Utworzenie formalnej grupy przy OWPTSR miało na celu poszerzenie możliwości działań artystycznych i wychodzenie z nimi również poza przestrzeń Ogniska. Prace Grupy Nowolipie można było zobaczyć na wystawach m.in. w Miami, Moskwie, Londynie, Nowym Jorku, Warszawie i Sopocie. Część z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach, można je też spotkać w przestrzeni publicznej.
Państwowe Ognisko Artystyczne współpracuje jako partner z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego Oddział Warszawski. W ramach współpracy jest realizowany projekt warsztatów dla chorych na stwardnienie rozsiane i niepełnosprawnych.
Paweł Althamer p.althamer@nowolipki.edu.pl