Paweł Althamer

 

Rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo. Artysta współpracujący na stałe z Fundacją Galerii Foksal. Przygotowywał się w Państwowym Ognisku Artystycznym na studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które odbył w latach 1988-93 w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Po studiach powrócił do Ogniska, gdzie zaczął prowadzić najpierw przez rok pracownię rzeźby, następnie w ramach zajęć z ceramiki rozpoczęły się jego działania z Grupą Nowolipie, które nadal są realizowane. W 2004 roku otrzymał nagrodę im. Vincenta van Gogha, w 2010 - Specjalną Nagrodę dla Kreatora Kultury. Autor i uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych w Polsce oraz na całym świecie.

„Adam Mazur: Czy mógłbyś opowiedzieć swoją historię Nowolipia?

Paweł Althamer: ... To był telefon. Wiesz, taki telefon między zajęciami, podnosisz słuchawkę, nieznajomy głos – spokojny, miły, kobiecy – mówi: „Nazywam się Joanna Grodzicka, jestem osobą na wózku i mam taki pomysł, żeby powołać grupę chorych na stwardnienie rozsiane” – bo taka była też jej diagnoza – „aby mogli się spotykać i lepić z gliny, używać warsztatów ceramicznych w formie terapii”. Joanna powiedziała, że wróciła niedawno z takiego programu w Szwecji, czy gdzieś w Skandynawii, że to jest bardzo skuteczne i zaczyna być bardzo popularne. Zajęcia przeznaczone są dla ludzi, którzy nie mogą już działać w swoich dotychczasowych branżach, stracili pracę i nie za bardzo mają pomysł, co robić ze swoim życiem przez chorobę, która w dużej mierze atakuje narządy ruchu.”*

* „Uskrzydleni, Paweł Althamer i Grupa Nowolipie”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie i autorzy, 2016, s. 24

 

Grupa Nowolipie

Grupa Nowolipie powstała formalnie w 2005 roku. Do tego czasu od roku 1994 pod opieką Pawła Althamera miały miejsce warsztaty dla osób chorych na SM odbywające się raz w tygodniu tylko i wyłącznie w Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki”. Były to zajęcia stricte terapii manualnej. Utworzenie formalnej grupy przy OWPTSR miało na celu poszerzenie możliwości działań artystycznych i wychodzenie z nimi również poza przestrzeń Ogniska. Prace Grupy Nowolipie można było zobaczyć na wystawach m.in. w Miami, Moskwie, Londynie, Nowym Jorku, Warszawie i Sopocie. Część z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach, można je też spotkać w przestrzeni publicznej.

Państwowe Ognisko Artystyczne współpracuje jako partner z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego Oddział Warszawski. W ramach współpracy jest realizowany projekt warsztatów dla chorych na stwardnienie rozsiane i niepełnosprawnych.


Paweł Althamer  p.althamer@nowolipki.edu.pl

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj