Wskazówki dla uczestników - Pracownia Realizacji Intermedialnych

Drodzy uczestnicy,

Wiadomości o pandemii docierały do nas stopniowo, krok po kroku. Jednak dopiero jak zamknięte zostały szkoły oraz wszystkie zakłady pracy czy instytucje, które nie są niezbędne do przeżycia, zagrożenie stało się realne. Dotarło do nas, że wirus faktycznie istnieje.

Po pierwszej fali paniki, kolejek w sklepach, braku papieru toaletowego czy spirytusu powoli przyzwyczajamy się do sytuacji, że istnieje realne zagrożenie, którego nie widać.  Wychodzimy na puste ulice, w maskach, rękawiczkach, zachowując póltorametrową odległość. Jest to jednak stan zawieszenia, cisza przed burzą. W ludziach wzmaga się lęk. Oglądając wiadomości, obrazy docierające do nas z Włoch, Hiszpanii czy Nowego Jorku, wyobrażamy sobie, że za dzień, dwa czy może za tydzień, podobne obrazy będziemy mogli zobaczyć przez okno. Do tego dochodzi jeszcze perspektywa dłuższa – utraty miejsc pracy, kryzysu gospodarczego, strachu przed obcym. Lęku przed dotykiem, bliskością, który w ludziach zostanie jeszcze na długo po tym jak świat upora się z pierwszym atakiem epidemii.

W tym wszystkim widzę dla sztuki ogromną rolę do odegrania. Sztuka ma moc oswajania lęku, redukowania napięcia i wreszcie moc przekształcenia, nawet przerażających wydarzeń, emocji w rzeczy piękne, zmieniające świadomość.

Zachęcam zarówno do szkicowania, tworzenia animacji, wykorzystania twórczo czasu spędzanego w domu jak i korzystania z archiwów – filmów, dokumentacji zbiorów, jakie udostępniły instytucje kultury na całym świecie.

Poniżej przesyłam kilka linków, które mogą Was zainteresować:

dokumenty BBC:

https://www.youtube.com/watch?v=yELmPbQNx9M

https://www.youtube.com/watch?v=x-VFhb-oxHU

https://www.youtube.com/watch?v=-27B8gngS4g

archiwa NINATEKI

https://ninateka.pl/

Wirtualne zwiedzanie największych i najbardziej znanych muzeów i galerii umożliwia aplikacja Google Arts & Culture (www.artsandculture.google.com).

Dzięki niej możemy odwiedzić takie słynne instytucje sztuki, jak np. MoMA i The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Galeria Uffizi we Florencji, The J. Getty Museum w Los Angeles, The British Museum w Londynie, Miejskie Muzeum w Bombaju, Muzeum Izraela w Jerozolimie czy Ermitaż w Sankt Petersburgu. Aplikacja działa w ramach Google Street View.

Jeśli mogłabym Wam w czymś pomóc, zachęcam do kontaktu. Możecie przysyłać prace, szkice, pytać. Każdemu odpiszę.

Mój e-mail: martakawa@o2.pl

Pozdrawiam Was serdecznie,

Marta