Serdecznie zapraszamy na wystawę plakatu Danuty Żukowskiej pt. "Mówię do Ciebie". Wystawę obejrzeć można w dniach 8.09.-8.10.2022 r. w galerii na parterze.
Finisaż odbędzie się 7.10.2022 r. o godzinie 17:30.
O autorce
Danuta Żukowska urodziła się w 1928 roku w Łodzi i tam ukończyła studia na Wydziale Tkaniny Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dyplom z wyróżnieniem). Od 1961 roku współpracowała jako niezależny grafik z czołowymi polskimi oficynami wydawniczymi (PIW, Iskry, Czytelnik). W latach 1967-89 była naczelnym grafikiem w Państwowym Wydawnictwie Rolniczym i Leśnym (PWRiL) w Warszawie. Z tego okresu pochodzą wybitne opracowania graficzne książek, jak również liczne plakaty o tematyce społecznej i kulturalnej jej autorstwa. Artystka otrzymała wiele nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2010 roku została odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis.
_______
Od strony formy, warsztatu a szczególnie kompozycji, były to propozycje jakby negujące obiegową stylistykę. Intrygowały sprzeciwem wobec estetyki graficznej. Egzystowały niepodlegle. Witały mnie ze słupów ogłoszeniowych, z witryn księgarskich, a ja witałem je często w salach wystawowych. Spotkania były miłe i sprawiały mi zawsze zawodową satysfakcję...
prof. Henryk Tomaszewski
_______
Mówię do Ciebie to cykl prac poświęconych zwierzętom. Powstały w wyobraźni Autorki plakat stanowi medium, w którym wybrzmiewają istotne problemy zwierząt hodowlanych, domowych i dzikich. To one - nasi bracia i siostry mniejsze - mówią do nas. Rysowane zdecydowaną, a jednak pełną czułości kreską stworzenia komunikują całą gamę emocji - od radości przez nadzieję, troskę i lęk, aż po otwarte wołanie o pomoc. Stajemy w obliczu fenomenu, jakim jest interakcja świata zwierząt z człowiekiem. Szczególnie dziś, w epoce antropocenu, dostrzeganie braku równowagi w tej relacji sterowanej i zdominowanej przez ludzi, jest tak cenne. Plakaty Danki Żukowskiej niosą jednoznaczny przekaz. Inspirują do dyskusji na temat dobrostanu zwierząt, a także roli jaką możemy odegrać w działaniach na rzecz lepszego jutra - także dla innych niż Homo sapiens - czujących istot.