Danuta Żukowska - Mówię do Ciebie

08.09.2022
Wystawy
8.09.-8.10.2022

Serdecznie zapraszamy na wystawę plakatu Danuty Żukowskiej pt. "Mówię do Ciebie". Wystawę obejrzeć można w dniach 8.09.-8.10.2022 r. w galerii na parterze.

Finisaż odbędzie się 7.10.2022 r. o godzinie 17:30.

O autorce

Danuta Żukowska urodziła się w 1928 roku w Łodzi i tam ukończyła studia na Wydziale Tkaniny Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dyplom z wyróżnieniem). Od 1961 roku współpracowała jako niezależny grafik z czołowymi polskimi oficynami wydawniczymi (PIW, Iskry, Czytelnik). W latach 1967-89 była naczelnym grafikiem w Państwowym Wydawnictwie Rolniczym i Leśnym (PWRiL) w Warszawie. Z tego okresu pochodzą wybitne opracowania graficzne książek, jak również liczne plakaty o tematyce społecznej i kulturalnej jej autorstwa. Artystka otrzymała wiele nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2010 roku została odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis.

_______

Od strony formy, warsztatu a szczególnie kompozycji, były to propozycje jakby negujące obiegową stylistykę. Intrygowały sprzeciwem wobec estetyki graficznej. Egzystowały niepodlegle. Witały mnie ze słupów ogłoszeniowych, z witryn księgarskich, a ja witałem je często w salach wystawowych. Spotkania były miłe i sprawiały mi zawsze zawodową satysfakcję...

prof. Henryk Tomaszewski

_______

Mówię do Ciebie to cykl prac poświęconych zwierzętom. Powstały w wyobraźni Autorki plakat stanowi medium, w którym wybrzmiewają istotne problemy zwierząt hodowlanych, domowych i dzikich. To one - nasi bracia i siostry mniejsze - mówią do nas. Rysowane zdecydowaną, a jednak pełną czułości kreską stworzenia komunikują całą gamę emocji - od radości przez nadzieję, troskę i lęk, aż po otwarte wołanie o pomoc. Stajemy w obliczu fenomenu, jakim jest interakcja świata zwierząt z człowiekiem. Szczególnie dziś, w epoce antropocenu, dostrzeganie braku równowagi w tej relacji sterowanej i zdominowanej przez ludzi, jest tak cenne.  Plakaty Danki Żukowskiej niosą jednoznaczny przekaz. Inspirują do dyskusji na temat dobrostanu zwierząt, a także roli jaką możemy odegrać w działaniach na rzecz lepszego jutra - także dla innych niż Homo sapiens - czujących istot. 

Agata Cygańska
kuratorka wystawy

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj