O nas

Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” jest usytuowane w przepięknym miejscu w samym sercu Warszawy na warszawskim Muranowie. Bardzo blisko stacji metra, przyciąga białą, kolumnową fasadą i niecodzienną historią. Powstało w 1947 roku. To tutaj zaczynali swoją przygodę ze sztuką znani i cenieni artyści. Niezmiennie od lat zapraszamy przyszłych twórców i pasjonatów do wyjątkowych pracowni. Nasi miłujący sztukę nauczyciele umiejętnie prowadzą podopiecznych przez meandry warsztatu i przygotowują ich do samodzielnej kreacji. Dzięki współpracy z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, środowiskiem twórców, przygotowujemy wydarzenia artystyczne, wystawy, koncerty, konkursy.

W Ognisku „Nowolipki” panuje prawdziwie twórcza atmosfera. Tworzą ją razem z nami uczestnicy naszych zajęć. Wspieramy uzdolnienia artystyczne młodych ludzi, ucząc warsztatu i pobudzając do twórczych działań w różnych dziedzinach sztuki. Staramy się inspirować oraz pomagać w realizacji projektów i wszelkich artystycznych inicjatyw uczestników naszych zajęć, prowadzimy także otwarte konsultacje plastyczne dla zainteresowanych. Dobrze przygotowana kadra nauczycieli, aktywnych zawodowo artystów, pasjonatów w swoich dziedzinach i odpowiednio wyposażony warsztat twórczy uwzględniający najnowsze środki artystycznego wyrazu zapewnia wysoki poziom oferowanych przez nas zajęć. Kształcimy dzieci i młodzież pragnącą rozwijać i doskonalić swoje uzdolnienia i realizować artystyczne, plastyczne i muzyczne pasje.

Zajęcia odbywają się w naszych licznych pracowniach: malarstwa i rysunku, rzeźby, ceramiki, jubilerstwa, witrażu, projektowania graficznego i przestrzennego, realizacji intermedialnych, wiedzy o sztuce, zajęć plastycznych dla dzieci, a także w salach muzycznych, gdzie uczestnicy indywidualnych zajęć mogą rozwijać swoje umiejętności w grze na fortepianie, keyboardzie, wiolonczeli czy na zajęciach wokalnych. Głównym celem, który realizujemy w naszej pracy, jest wielokierunkowe rozwijanie umiejętności, wzbogacanie wiedzy i pojmowania sztuki i kultury oraz kształtowanie zarówno przyszłych twórców, jak i świadomych odbiorców sztuki. W naszej misji przywiązujemy także wagę do poszerzania wiedzy, zdobywania doświadczeń i inspirowania uczestników poprzez współpracę z instytucjami kultury, muzeami, galeriami oraz środowiskiem twórców. Dbamy o promocję uczestników naszych zajęć, umożliwiając im współtworzenie oferty kulturalnej placówki dla lokalnej społeczności poprzez prezentację prac i projektów artystycznych w naszej siedzibie i poza nią. W naszym Ognisku prowadzimy ponadto zajęcia artystyczne dla osób niepełnosprawnych, współpracując z podmiotami zewnętrznymi w realizacji autorskich form edukacji muzycznej i plastycznej. Przywiązujemy dużą wagę do kształcenia w duchu poszanowania wartości, wrażliwości na drugiego człowieka, tolerancji i zrozumienia dla odmienności i niepełnosprawności oraz do formowania postaw prospołecznych.

Historia

Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” jest warszawską, samorządową placówka artystyczną, działającą na rzecz edukacji artystycznej dzieci i młodzieży. Ognisko działa w systemie zorganizowanych pracowni artystycznych, plastycznych i muzycznych, prowadząc na bazie autorskich programów zajęcia warsztatowe, organizując wystawy, konkursy, koncerty i spotkania autorskie. Misja placówki realizowana jest w oparciu o wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Placówkę powołano zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 4 września 1947 roku pod nazwą „Państwowe Ognisko Kultury Plastycznej w Warszawie” z siedzibą w Liceum Plastycznym przy ul. Wrońskiego, następnie w Staromiejskim Domu Kultury przy Rynku Starego Miasta. Zarządzeniem nr 75 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 września 1971 roku placówka została przekształcona w Państwowe Ognisko Artystyczne w Warszawie, uzyskując obecną siedzibę przy ul. Nowolipki na warszawski m Muranowie. Uchwałą Nr 120/769 Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 11 kwietnia 1972 roku utworzono jednostkę budżetową pod nazwą „Państwowe Ognisko Artystyczne w Warszawie”. W dniu 31 grudnia 1998 roku placówka została przejęta przez władze samorządowe Warszawy. W dniu 1 września Uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 8 czerwca 2017 r. placówka uzyskuje nazwę Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” w Warszawie.