O nas

Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” znajduje się w sercu Warszawy, na Muranowie, blisko stacji metra. Przyciąga białą, kolumnową fasadą i bogatą historią sięgającą 1947 roku. To tutaj wielu znanych artystów rozpoczęło swoją przygodę ze sztuką.

Zapraszamy przyszłych twórców i pasjonatów do naszych wyjątkowych pracowni. Nasi doświadczeni nauczyciele prowadzą uczniów przez tajniki warsztatu artystycznego, przygotowując ich do samodzielnej pracy twórczej. Dzięki współpracy z instytucjami kultury i organizacjami, organizujemy wystawy, koncerty i konkursy.

W „Nowolipkach” panuje twórcza atmosfera, którą współtworzą uczestnicy naszych zajęć. Wspieramy młodych artystów, ucząc ich warsztatu i inspirując do twórczych działań w różnych dziedzinach sztuki.  Nasza wykwalifikowana kadra aktywnych zawodowo artystów, pasjonatów w swoich dziedzinach i odpowiednio wyposażony warsztat twórczy uwzględniający najnowsze środki artystycznego wyrazu zapewnia wysoki poziom oferowanych przez nas zajęć. Kształcimy dzieci i młodzież pragnącą rozwijać i doskonalić swoje uzdolnienia i realizować artystyczne, plastyczne i muzyczne pasje.

Państwowe Ognisko Artystyczne "Nowolipki" jest jedyną w Warszawie placówką pozaszkolną, do której uczęszczając w cyklu dwuletnim w dziale plastycznym i w cyklu czteroletnim w dziale muzycznym, otrzymasz Państwowe Świadectwo Ukończenia Placówki Artystycznej wydawane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Jako placówka artystyczna, którą merytorycznie nadzoruje Centrum Edukacji Artystycznej prowadzimy zajęcia ramowe z rysunku i malarstwa, historii sztuki wraz z możliwością wyboru jednej w wielu naszych pracowni fakultatywnych w tym: rzeźby, ceramiki, biżuterii artystycznej, witrażu, projektowania graficznego czy filmu i animacji. Dla najmłodszych uczestników wieku 7-13 lat wprowadzony został dział plastyczny dla dzieci.
W dziale muzycznym ramowe nauczanie obejmuje 4-letni cykl nauczania. Dla działu dziecięcego jest to: instrument główny prowadzony indywidualnie, rytmika z kształceniem słuchu oraz zespół. Natomiast dział młodzieżowy dostępny od 14 do 23 roku życia oferuje zajęcia z zakresu instrumentu głównego lub śpiewu - prowadzonych w formie zajęć indywidulnych a także kształcenie słuchu z audycjami muzycznymi oraz zespół. Nasi uczestnicy w zakresie instrumentu mają do wyboru pracownię: wiolonczeli lub fortepianu.

Głównym celem, który realizujemy w naszej pracy, jest wielokierunkowe rozwijanie umiejętności, wzbogacanie wiedzy i pojmowania sztuki i kultury oraz kształtowanie zarówno przyszłych twórców, jak i świadomych odbiorców sztuki. W naszej misji przywiązujemy także wagę do poszerzania wiedzy, zdobywania doświadczeń i inspirowania uczestników poprzez współpracę z instytucjami kultury, muzeami, galeriami oraz środowiskiem twórców. Dbamy o promocję uczestników naszych zajęć, umożliwiając im współtworzenie oferty kulturalnej placówki dla lokalnej społeczności poprzez prezentację prac i projektów artystycznych w naszej siedzibie i poza nią. 


Historia

Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” jest warszawską, samorządową placówka artystyczną, działającą na rzecz edukacji artystycznej dzieci i młodzieży. Ognisko działa w systemie zorganizowanych pracowni artystycznych, plastycznych i muzycznych, prowadząc na bazie autorskich programów zajęcia warsztatowe, organizując wystawy, konkursy, koncerty i spotkania autorskie. Misja placówki realizowana jest w oparciu o wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. 

Placówkę powołano zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 4 września 1947 roku pod nazwą „Państwowe Ognisko Kultury Plastycznej w Warszawie” z siedzibą w Liceum Plastycznym przy ul. Wrońskiego, następnie w Staromiejskim Domu Kultury przy Rynku Starego Miasta. Zarządzeniem nr 75 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 września 1971 roku placówka została przekształcona w Państwowe Ognisko Artystyczne w Warszawie, uzyskując obecną siedzibę przy ul. Nowolipki na warszawski m Muranowie. Uchwałą Nr 120/769 Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 11 kwietnia 1972 roku utworzono jednostkę budżetową pod nazwą „Państwowe Ognisko Artystyczne w Warszawie”. W dniu 31 grudnia 1998 roku placówka została przejęta przez władze samorządowe Warszawy. W dniu 1 września Uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 8 czerwca 2017 r. placówka uzyskuje nazwę Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” w Warszawie.

Załączone dokumenty

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj