Dokończ historię dzieła Witkacego...

13.11.2023
Konkursy
Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży

Z ogromną radością zapraszamy Was do wzięcia udziału w niezwykłym Konkursie Plastycznym "Dokończ historię dzieła Witkacego...".

Ta wyjątkowa inicjatywa, organizowana przez Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” w Warszawie, to okazja do odkrywania własnej kreatywności i zgłębiania tajemnic sztuki inspirowanej wielkim artyzmem Witkacego.

Jak wziąć udział?

 1. Wybierzcie Technikę: Rysunek, malarstwo, fotografia, grafika komputerowa - możecie wybierać spośród różnorodnych technik plastycznych.

 2. Dokończcie Historię Witkacego: Inspirujcie się twórczością Witkacego, kontynuujcie jego dzieła, tworząc unikalne, oryginalne prace.

 3. Prześlijcie Prace: Zgodnie z regulaminem, przesyłajcie swoje dzieła do 16 lutego 2024 r.


  Stanisław Ignacy Witkiewicz, znany również jako Witkacy, to postać wielowymiarowa, której twórczość obejmowała różnorodne dziedziny sztuki. Jego prace malarskie, literackie i fotograficzne są pełne ekspresji, oryginalności i głębokiej refleksji. Oto kilka kluczowych elementów charakteryzujących dzieła Witkacego:

  1. Malarstwo:

  Witkacy był jednym z prekursorów polskiego ekspresjonizmu. Jego prace malarskie cechuje silny ładunek emocjonalny, intensywne kolory i wyraziste kontury. Artysta eksperymentował z formą, posługując się chropowatą fakturą i surrealistycznymi kompozycjami. Jego obrazy często przedstawiają zniekształcone postacie i pejzaże, oddające niepokój i chaos współczesnego świata.

  2. Dramat i Literatura:

  Witkacy był nie tylko malarzem, ale również cenionym dramatopisarzem i pisarzem. Jego sztuki teatralne, takie jak "Wariat i zakonnica" czy "Kurka wodna", charakteryzują się surrealistycznym podejściem do tematów egzystencjalnych. W literaturze, Witkacy eksperymentował z formą i stylem, tworząc dzieła o głębokim wymiarze filozoficznym.

  3. Fotografia:

  Jako fotograf, Witkacy zaskakiwał nietypowymi portretami i autoportretami. Jego prace fotograficzne ukazują nie tylko zewnętrzną formę, ale także zdolność artysty do uchwycenia wewnętrznej istoty swoich modeli. Portrety Witkacego często emanują tajemnicą i introspekcją.

  Inspiracja dla Konkursu "Dokończ historię dzieła Witkacego..."

  Dzieła Witkacego są pełne emocji, tajemniczości i nietuzinkowej kreatywności. Osoby biorące udział w konkursie "Dokończ historię dzieła Witkacego..." mogą czerpać inspirację z różnorodności jego twórczości. Oto kilka sugestii:

  1. Ekspresja Emocji: Zachęcamy do wyrażania silnych emocji poprzez intensywne kolory, niekonwencjonalne formy i chropowate faktury, nawiązujące do malarstwa Witkacego.

  2. Surrealistyczne Kompozycje: Wprowadźcie surrealistyczne elementy do waszych prac, eksperymentując z zniekształconymi postaciami, nietypowymi perspektywami i surrealistycznymi scenami.

  3. Refleksja Filozoficzna: Wprowadźcie do waszych prac plastycznych głęboką refleksję nad istotą życia i egzystencji, nawiązując do tematów filozoficznych obecnych w twórczości Witkacego.

  4. Portretowanie Istoty Wewnętrznej: Jeśli wybieracie się w kierunku fotografii, zainspirujcie się portretami Witkacego. Starajcie się uchwycić nie tylko zewnętrzną formę, ale także tajemniczą esencję waszych modeli.

  5. Eksperymenty z Formą Literacką: Jeśli wybieracie formę plastyczną inspirowaną literaturą, eksperymentujcie ze stylem i formą, tak jak Witkacy w swoich dramatach i utworach prozatorskich.

  Pamiętajcie, że konkurs jest okazją do swobodnej ekspresji i odkrywania własnej kreatywności w duchu Witkacego. Niech wasze prace emanują oryginalnością, głębią przekazu i unikalnym spojrzeniem na świat!

  Dokumenty znajdziecie poniżej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj