Drzewa -Szkice wakacyjne

12.10.2023
Wystawy
Wernisaż wystawy Stefana Żuchowskiego

Drodzy miłośnicy sztuki oraz wszyscy, którzy szukają inspiracji i wrażeń artystycznych, mamy zaszczyt zaprosić Was na wernisaż wystawy prac malarskich Stefana Żuchowskiego! Ten niezwykły artysta i pedagog odkrywa przed nami swój świat kolorów, form i emocji, zachwycając nas swoją wyjątkową wrażliwością i talentem.

Wernisaż odbędzie się 19 października o godzinie 18:00 w prestiżowym Państwowym Ognisku Artystycznym "Nowolipki", gdzie każdy z Was będzie mógł zanurzyć się w niepowtarzalnej atmosferze sztuki i kultury. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć najnowsze prace Stefana Żuchowskiego i porozmawiać z artystą osobiście.

„Drzewa -Szkice wakacyjne” (Około 30 prac monochromatycznych i barwnych akrylem  na papierze format B1)

Miedzy szkicami a skończonymi kompozycjami już od impresjonistów granica się zatarła. Pokazane plenerowe  akrylowe prace na papierze i tekturze poza raczej studyjnym formatem B1 zachowują cechy szkicowości .

Przede wszystkim są zapisem  bezpośredniego reagowania na motyw, realizowanym pospiesznie, może nawet niechlujnie  w czasie 30/40 minut wymuszonym przez zmienność oświetlenia.

Metodyka realizacyjna nie odbiega od tej którą staram się  przekazywać od blisko 40 lat swoim uczniom. w Liceum Plastycznym i w Ognisku Nowolipki a którą nabyłem u moich mistrzów w tych samych placówkach artystycznych oraz na Akademii Sztuk Pięknych.

Reguły zawarte są w dwóch słowach malarskość i całościowość. Słowa, które słyszałem od moich nauczycieli i które sam przekazuję w korektach dotyczą geometrycznego ładu i rytmiki, kontrastów jako napięć krawędziowych i sylwet płaskich wykrojów w jedności tego co zobaczone, pomyślane i zrealizowane. Dodaję własne spostrzeżenia zwłaszcza to związane z nawarstwieniami sylwet tonalnych. Metoda się sprawdza, bo widzę że konsekwentnie stosujący ja uczniowie osiągają często efekty lepsze niż ich nauczyciel .

Wakacje są czasem, który pozwala na sprawdzenie siebie w zadaniach z którymi mierzą się podopieczni. Sprawdzam się na poziomie podstaw, które najczęściej porzucane są przez młodych artystów już w trakcie studiów. Mi osobiście coroczny powrót do bezpośredniego malarskiego doświadczenia w kontakcie z motywem przyrody daje przede wszystkim przyjemność i relaks.

Motyw drzew jest związany z wyborem tegorocznego miejsca letniego odpoczynku. To jest juracki sosnowy las wydmowy a także wąwozy korzeniowe w Kazimierzu Dolnym, gdzie pod koniec sierpnia odbył się plener warszawskich nauczycieli.

Koncentracja na motywie drzew to także choć raczej nieświadoma ekspozycja wymiarów  ekologicznych i ideologicznych w dobie rabunkowej gospodarki i klimatycznych reperkusji. Ale jak wcześniej pisałem to już interpretacja dodana z dystansu. Pierwotne motywy wynikały ze względów malarskich, estetycznych i przyjemności bliskiego obcowania z leśnym motywem. - mówi Stefan Żuchowski

Nie przegapcie tej niezwykłej okazji, aby zanurzyć się w świecie sztuki i doświadczyć niesamowitych wrażeń estetycznych. Zapraszamy Was serdecznie na wernisaż wystawy prac malarskich Stefana Żuchowskiego!

Kiedy?: 19 października, godz. 18:00
Gdzie?: Galeria "Nowolipki", Państwowego Ogniska Artystycznego "Nowolipki", ul. Nowolipki 9b, Warszawa
Wstęp wolny!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj