Ewa Dembe-Kunkowska - Okno na niebo

07.04.2022
Wystawy
7.04.-7.05.2022

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Ewy Dembe-Kunkowskiej. Wystawę obejrzeć można w galerii na parterze w dniach od 7 kwietnia do 7 maja 2022 r. 

Wernisaż odbędzie się w piątek 8 kwietnia 2022 o godzinie 18:30 w galerii na parterze.

O autorce

Ewa Dembe-Kunkowska - malarka.

Naucza rysunku i malarstwa w Starej Prochowni (SCEK).
Autorka fresków, które zrealizowała podczas konserwacji kamienic warszawskiej starówki: przy ul. Krzywe Koło 12/14 A oraz ul. Wąski Dunaj 3. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie oraz Podyplomowe Studia Pedagogiczne w zakresie kształcenia plastycznego przy tejże uczelni. Dyplom w 1992 r. w pracowni profesora Jana Tarasina oraz aneks w Pracowni Problemów Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce profesora Mirosława Duchowskiego.

O wystawie

Kiedy obejrzałem wystawę Ewy Dembe-Kunkowskiej, pomyślałem sobie, że słowo wstępne do tego pokazu powinno nosić tytuł "Kilka metrów kwadratowych nieba". Ale im dłużej obcowałem z tymi obrazami, tym bardziej czułem się, jakbym się w tym niebie zanurzał. Jakby mnie to niebo pochłaniało, jakby się przelewały te chmury, czy te ptaki, piórka, księżyce... Jakby te liczne nieba były substancją płynną. Tak, że puknąłem się w czoło - przecież mówienie o "metrach kwadratowych nieba" jest o tyle nieprawdziwe, że zubożające. Metry kwadratowe obrazują metrycznie płaszczyznę obrazu, ale nie odnoszą się w żadnej mierze do tego, co owe płaskie ex definitione obrazy przedstawiają. Bo właśnie rzecz w tym, że przedstawiają niebo i przedstawiają je przestrzennie. 

Tak więc Ewa zaprasza nas w podróż przez niebo przestrzenne, trójwymiarowe i dlatego niniejszym ja też was zapraszam: zanurzcie się w tych kilku metrach sześciennych nieba...

Tekst do wystawy autorstwa Wojtka Biedronia

______

Wolne skojarzenia

Okno

Okno to granica między czymś ciepłym, znanym, bezpiecznym, a całym wielkim światem, który może być nieprzyjazny i budzący lęk, ale może też zaciekawiać, fascynować, olśniewać.

Okno to oczy domu, ale też jedyne miejsce przez które do naszego wnętrza mogą wniknąć nieuprawnione spojrzenia – dlatego też wstydliwie zawieszamy firanki.

Do okna przylatują ptaki domagające się okruchów z naszego stołu, na oknie stawiamy rośliny żywiące się światłem.

Do okna mogą zapukać nieproszeni acz mili goście proszący o wodę dla koni…

Pod oknem wyśpiewuje się serenady, przez okno księżniczki z bajek spuszczają uplecioną ze swych włosów drabinkę, przez okno umykają także spłoszeni kochankowie, którzy wcześniej pod oknem wydawali się śmieszni.

Senniki mówią, że śnić o oknie otwartym to bardzo dobra wróżba.

Niebo

Trudno znaleźć na świecie coś, co byłoby równie realne i jednocześnie tak absolutnie abstrakcyjne jak niebo. To bliższe rozświetlone słońcem, czasami pokryte chmurami, a nocami rozgwieżdżone, znamy wszyscy. To dalsze to już domena liczb i równań, czyli matematyki.

Słońce – ciało niebieskie to praojciec i pramatka wszelkiego życia na ziemi, troskliwie do tej pory dokarmiający swe potomstwo emitowaną ze swego wnętrza energią – Najstarszy Bóg.

Drugie ciało niebieskie – Księżyc to regulator oceanicznych pływów wszelkich rytmów biologicznych.

Gwiazdy wraz ze Słońcem i Księżycem to nasi nauczyciele orientacji w czasie i przestrzeni.

Niebo to ptasi gościniec, którym nasi skrzydlaci bracia przemieszczają się na miejsca lęgów, budząc od wieków naszą zazdrość i marzenia. I choć sny o lataniu się spełniły, i latać już może każdy to i tak penetrujący przestrzenie Kosmosu śmiałkowie, wydają się herosami; wszak największy nawet prom kosmiczny wobec przestrzeni, którą przemierza, to mniej niż papierowa, dziecinna łódeczka na oceanie.

Niebo to w końcu mityczna kraina szczęśliwości w której wielu chciałoby się znaleźć.

Okna na niebo.

Wszystko na ten temat jest na obrazach Ewy Dembe. 

Tekst do wystawy autorstwa Stefana Kłosiewicza

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj