Gabryella Miłowska „Kolor bez miary"

22.01.2021
Wystawy
22.01-31.03.2021 | wystawa wstrzymana od 15.03.2021 ze względu na obostrzenia COVID-19

Zapraszamy do oglądania na żywo wystawy malarstwa „Kolor bez miary" naszej Pani Dyrektor w latach 2016-2020 - Gabryelli Miłowskiej-Moląg! Wystawa potrwa do 31 marca 2021. (wystawa wstrzymana od 15.03.2021 ze względu na obostrzenia COVID-19)

Godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek: 9:00-16:00
wtorek, czwartek: 9:00-18:00
Adres: Galeria Nowolipki, ul. Nowolipki 9b, 00-151 Warszawa

Wytyczne COVID-19! W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wymagane jest noszenie maseczek ochronnych i dezynfekcja dłoni wewnątrz budynku. Od 1.02.2021 obowiązuje limit 1 os./15 m2. W dwóch salach wystawowych może przebywać w jednym czasie maksymalnie 5 osób. Prosimy o zachowywanie bezpiecznej odległości 1,5 m od innych oglądających. 

W ramach otwarcia online dnia 22 stycznia 2021 o godz. 15:00 na stronie internetowej, facebook i instagram Państwowego Ogniska Artystycznego „Nowolipki" została zaprezentowana dokumentacja fotograficzna wystawy.

Album fotograficzny z dokumentacją wystawy znajduje się pod tekstem poniżej! Zapraszamy do oglądania!

„Ulotne momenty, „prześwity", doświadczenia, odczucia nienazwa­nego wyraża kolor. Im bardziej zanurzam się w obraz, tym mocniej odczuwam bezmiar jego możliwości. Nie ma powtórzeń. Za każdym razem jest to nowa konstelacja i nowa przygoda. Czasem udaje mi się na moment być w tym bezmiarze i dotknąć tajemnicy."
Gabryella Miłowska

„Człowiek wrzucony w świat. To dramat sam w sobie. On się odkrywa każdemu jestestwu jako bycie własnego bytu w toku egzystowania zatrważająco ukierunkowanego na nieuchronny niebyt. Bez reguły i bez recepty, częściej w sytuacjach nazwanych granicznymi, ale też w zreflektowanej potoczności albo w uszczęśliwiającym przeżyciu. To nie jest stan nabyty na trwałe lecz chwilowy przebłysk, a tak dojmujący, że zostawia na dalszym życiu jakiś ślad. Ktoś to doświadczenie usiłuje zrozumieć i nazwie poznaniem, ktoś je formuje w wiersz, ktoś zatrzymuje w obrazie, ktoś ucieka w codzienność, ktoś się stacza w rozpacz, ktoś ratuje się wiarą w sens wszystkiego. Wydarzenia uprzytamniania sobie własnego bycia są prześwitami w kurtynie sceny świata, w który jesteśmy zanurzeni. Doznanie prześwitu nie jest metaforą, to ujawnienie różnicy ontologicznej między bytem i byciem, to wywołanie poczucia innej obecności spoza granicy fizyczności.[…]"
Marzenna Guzowska
Arrivals/Departures, Gabryella Miłowska, Galeria Stara Prochownia 2018 r.

Gabryella Miłowska ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała w pracowniach prof. Tadeusza Dominika, Jana Tarasina i Wojciecha Sadleya (aneks z tkaniny unikatowej). Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 1990 r. przebywała na trzymiesięcznym stypendium we Francji w Berck sur Meer, oraz na siedmiomiesięcznej rezydencji w Ligornetto w Szwajcarii (1992 -1993r). W 2005 roku uczestniczyła w plenerze artystów w Vellano w Toskaniina zaproszenie Krzysztofa Musiała. Wystawia indywidualnie od 1984 r. (23 wystawy w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Essen, Locarno), brała udział w licznych zbiorowych krajowych i zagranicznych przeglądach malarstwa, poczynając od „Co słychać” (dawne Zakłady Norblina, 1987), „Świeżo malowane” (Zachęta, 1988) i „Ekspresje i ekspresjonizmy” (Muzeum Narodowe w Warszawie,1990), „Polish Art”, (Lucca, Włochy, 1993), „Motyw ludzki”, (Arhus, Dania, 1995). Jest autorką projektów kostiumów do kilkunastu widowisk muzycznych z udziałem młodzieży, autorką ilustracji książkowych i projektów graficznych. W latach 1982 - 1983 pracowała jako asystent scenografa i kierownik pracowni scenograficznej w Operze Narodowej. Od 1993 roku pracuje na rzecz warszawskiej oświaty, popularyzacji sztuki i promocji artystów - jako nauczyciel i wicedyrektor w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, od 2016 do 2020 roku jako dyrektor Państwowego Ogniska Artystycznego „Nowolipki” w Warszawie. 31 maja 2020 zmarła. Pozostanie ona na zawsze w naszych sercach i pamięci.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj