Konkurs plastyczny „Straszny Dwór”

11.11.2019
Konkursy
Zorganizowany z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

Wyniki!!!

Prace na wystawie można oglądać do 14 grudnia 2019!  

Czy byliście kiedyś na operze „Straszny Dwór”? Jakie obrazy tworzyły klimat inscenizacji i budziły w Was poczucie strachu?

My uwielbiamy się bać! Pokażcie nam swoje wizje.

Weźcie udział w konkursie plastycznym.

Autorzy najciekawszych prac otrzymają cenne nagrody!

Konkurs plastyczny jest zatytułowany  „Straszny Dwór” –  tak jak opera skomponowana w latach 1861-1864 przez Stanisława Moniuszkę do libretta Jana Chęcińskiego. Jej patriotyczny charakter doskonale wpisuje się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku obchodzimy  200. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora, który  wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, stworzył  dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Opera, która w owych czasach dodawała ducha i budziła nadzieję na wolność, dziś przypomina o ponadczasowych wartościach, takich jak rodzina, wspólnota, honor, uczciwość.

Akcja opery rozgrywa się w polskim dworku szlacheckim drugiej połowy XVII wieku. Dworek pełen tajemnic i wywołujących grozę historii, opowiadanych przez bohaterów pobudza wyobraźnię.  Chcielibyśmy, żeby „Straszny Dwór” stał się inspiracją do rysunków, obrazów dla młodych artystów, uczestników konkursu. Zachęcamy do słuchania, oglądania i przedstawienia swojej wizji.

Konkurs plastyczny został zorganizowany z okazji przypadającej w 2019 roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, pedagoga, dyrygenta, organisty, twórcy polskiej opery narodowej.

Konkurs jest skierowany do uczniów warszawskich szkół w wieku od 6 do 20 lat.