Marek Ejsmond-Ślusarczyk | Powidoki

30.11.2018
Wystawy
wystawa malarstwa

Zapraszamy serdecznie na wernisaż dnia 30 listopada 2018 o godz. 18:00. Wystawę będzie można oglądać do 14 stycznia 2019.

Powidoki to wystawa malarstwa, na którą składają się obrazy z cyklu pt. Stosunki przestrzenne, a także prace powstałe równolegle poza serią. Na kilkunastu płótnach malowanych pojawiają się wątki charakterystyczne dla wcześniejszych prac artysty. To osobisty sposób na odbiór rzeczywistości i sztuki poprzez umiejętną selekcję motywów i obrazów.  Płótna są niezwykle wyważona i wewnętrznie opanowana. Obrazy powstają bez uprzednich szkiców, jako intuicyjne zapiski prowadzone bezpośrednio na płótnie, które następnie poddawane są wielokrotnym modyfikacjom. To często studia jednej barwy zamykanej w różnych formach, tonacjach, natężeniach i oświetleniach. Są wśród nich abstrakcje będące zapisem „powidoków” pejzaży, jak również kompozycje o nieregularnych eliptycznych kształtach. Plama barwna stanowi w nich zaledwie aluzję do świata zewnętrznego, a nie naśladowczy opis. Płótna te nabierają magicznych właściwości szczególnie przy oglądzie z pewnym „odejściem” i przy zmieniającym się oświetleniu. Każdy z fragmentów prowadzi jakby „podwójne życie”. Jednym razem tkwi w uśpieniu pozostawiając pole do popisu pozostałym detalom obrazu, innym przykuwa uwagę odżywając w najdogodniejszym dla siebie świetle. Iluzja przestrzeni budowana jest formami owalnymi, pulsującymi elementami kolistymi oraz liniami dającymi możliwość okiełznania przestrzeni. Twórczość ta pomimo przywiązania do języka abstrakcji, za każdym razem zaskakuje i nie pozwala się sobą znudzić. Zachwyca przestrzennością kompozycji, zapisem abstrakcyjnych wizji budowanych w oparciu o własne wrażenia czerpane ze wspomnień, zainteresowań, literatury, obserwacji natury i najbliższego środowiska. Uspakaja i zniewala wysmakowanymi monochromatycznymi tonacjami barw oraz użyciem prostych środków. Obrazy istnieją zarówno jako autonomiczne obiekty, jak również jako spójny zapis drogi twórczej. Drogi niezwykle poetyckiej - ku abstrakcji kontemplacyjnej.

MAREK EJSMOND – ŚLUSARCZYK

Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrealizował w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Wiesława Szamborskiego zdobywając wyróżnienie rektorskie. Absolwent Studium Pedagogicznego warszawskiej ASP, a od 2009 roku nauczyciel mianowany. W 2014 roku obronił doktorat na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki” prowadzi zajęcia z Malarstwa i Rysunku.

Często zapraszany do ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądów, m.in.: na XX Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (2004), zdobył Nagrodę Wojewody Zachodniopomorskiego, na II Warszawskim Festiwalu Sztuk Pięknych (2006), gdzie uzyskał 3 nagrodę. W 2006 r. uczestniczył w wydarzeniach: „Warszawa w Sofii”, „Warszawa w Berlinie. Współczesne malarstwo polskie”, w IV Międzynarodowym Biennale Sztuki na Kostaryce  oraz „Nowych Tendencjach w Malarstwie Polskim” – Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy. W 2007 roku jego prace można było zobaczyć na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w tamtejszym BWA oraz na I Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro-art 2007” w Łodzi. W 2007 roku otrzymał nagrodę doroczną kwartalnika Exit – nowa sztuka w Polsce oraz był stypendystą Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 roku odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Edukacją artystyczną zajmuje się od 1997 roku.