Monika Kopczewska | COME INSIDE

15.02.2019
Wystawy
15.02-15.03.2019 | malarstwo

Wernisaż 15 lutego o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 15 marca.

Come inside...

Inspiracje czerpię ze środka.

Świadomość i podświadomość to biblioteka wrażeń. Barwnych, prostych, zebranych w dzieciństwie, kiedy przez szeroko otwarte oczy wpadały prosto do mózgu jaskrawe plamy kolorów, czuło się emocje w najprostszej postaci i komentowało świat zdaniami prostymi - tylko podmiot i orzeczenie. Wrażeń przywołujących czystą radość i czystą tęsknotę.  

To myśli nabyte z czasem (istniejące od początku?) dziwne, irracjonalne, pragnienia i fantazje zalegające na dnie, z towarzyszącym im niepokojem i zawiłą satysfakcją z ich istnienia.

To wszechobecna natura, cicha zieleń, przytulna i dusząca, splątane łodygi, zielone wnętrzności. Kwitnące kwiaty, nasiona, kiełki, owoce, soki, ciała, usta, krople, języki...

Narracje, wersje, osobowości...

Wszystko miesza się i mieni jak w kalejdoskopie, efemeryczne i chwiejne w swojej istocie, trzepocące się pod czaszką, uchwycone odwraca się w drugą stronę, morfuje, złe w dobre, dobre w złe, przyjemne w nieprzyjemne, nieprzyjemne w przyjemne, pragnienia w zakazy, zakazy w pragnienia…

Fascynująca introspekcja z odrobiną narcyzmu.

I chaos.

...

Kontrola. Gładkie płaszczyzny, przejścia koloru,

przejrzyste granice.

To co wewnątrz to tylko inspiracja.

W formie, kompozycji i kolorze zamykam wrażenia. Dodaję upodobanie do surrealizmu, abstrakcji, twórczości Julesa Olitzkiego, Georgii O'Keffe, Anisha Kapoora i wielu innych.  Zainteresowanie botaniką, anatomią, psychoanalizą. Wielokrotnie poprawiam, nie lubię przypadku. Trzymam w ryzach.

A jednak drzwi pozostają lekko uchylone.

Zapraszam do środka…

Monika Kopczewska

W 2016 roku ukończyła z Wyróżnieniem Rektorskim studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczyła się w pracowni prof. Stanisława Baja, specjalizacja w ramach Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego i Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach prof. Jacka Dyrzyńskiego. Wyróżniona I nagrodą Ewy Tomaszewskiej za najlepszą pracę dyplomową 2016 na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Zajmuje się malarstwem i obiektami przestrzennymi.

Źródło: Monika Kopczewska