Teresa Starzec i Iwona Ornatowska - Express Warszawa-Kraków, Kraków-Warszawa

12.01.2023
Wystawy
12.01-11.02.2023

Serdecznie zapraszamy na wystawę Teresy Starzec oraz Iwony Ornatowskiej.  Wystawę obejrzeć można w galerii na parterze i na piętrze w dniach 12.01-11.02.2023 r.

Wernisaż wystawy odbędzie się we środę 11.01.2023 r. o godzinie 18:00.

O wystawie:

Kiełkowania i rozkwity

        Dwoistość i cykliczność jest tym, co przewija się między pracami Iwony Ornatowskiej i Teresy Starzec. Przepływ motywów i energii wynika ze wspólnej im inspiracji światem natury, ale też ze wspólnych doświadczeń, przeżyć i rozmów. Fascynacja naturą, a w przypadku pokazywanych na wystawie prac - światem roślin, pochodzi z doświadczenia, które wychodzi poza powierzchowne przedstawienia. Artystki wnikając pod powierzchnię natury docierają do istoty przemijania i dotykają zarówno materialnych jak i duchowych przemian. Punktem wyjścia jest zawsze fizyczne doświadczenie - zanurzenie się pod wodę suwalskiego jeziora lub w światło podlaskiego krajobrazu. To przeżycie jest dogłębne bo odczute całym ciałem. Ciało przesiąka obrazami, kolorami, światłem i staje się częścią krajobrazu w jego zmienności.

        Rośliny w pracach artystek są znakiem odradzania się w nieprzerwanym cyklu. W pracach Iwony Ornatowskiej na czerń rozpadu nakładają się zielone liście i pędy. Na obrazach Teresy Starzec nieustający ruch kształtów pochodzących z natury, zatrzymanych we fragmentach na poszczególnych płótnach, jest ruchem kolistym, zataczającym kręgi, wymykającym się naszej percepcji. Ostre krawędzie wynurzają się z mroku w pracach Iwony Ornatowskiej, a u Teresy Starzec wyłaniają się ze światła. Są tam kształty liści, pędów, kiełków, linie jezior, skrzydeł, uchwycone w momencie ruchu, wzrostu, rozkwitu i rozpadu. Światło i ciemność. Kolor może istnieć tylko w świetle. Na czarnej powierzchni wody świeci zieleń liścia, zielony pęd przebija czarną ziemię w pracach Iwony Ornatowskiej. Ciemne powierzchnie są gęste, pełne odcieni, głębokie i żyzne. Można się w nich zapaść, albo na nich rozkwitnąć. W obrazach Teresy Starzec światło przenika kolory. Rytmy barwnych linii rozcinają wodne i powietrzne tła lub się z w nich roztapiają. Tło jest malowane lekko, laserunkowo, artystka pozwala spływać farbie. Rysunek powtarzających się motywów jest mocny, zdecydowany, narysowany gestem. Przesunięcia kształtów wprowadzają ruch, a migotanie barw łączy się z wielością kształtów, które zdają się przechodzić z jednego obrazu na drugi. Obydwie artystki dają przestrzeń do kontemplacji różnych etapów niekończącego się cyklu przemian. Od rozpadu, przez kiełkowanie, po rozkwit.

Alicja Bielawska

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj