Wiesława Łobos - MALARSTWO

20.10.2018
Wystawy
20.10-18.11.2017

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Wiesławy Łobos, który odbędzie się 20.10.2017 r. o godz. 17:00.

Wystawa trwa do 18.11.2017 r.

„Szczesliwi ci, którzy widzą piękno
w miejscach zwykłych,
tam gdzie inni niczego nie widzą!
Wszystko jest piękne, wystarczy
tylko umieć dobrze spojrzec.”

Camille Pissarro

Wiesława Łobos studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Od dyplomu w 1970 r. nieustannie maluje i prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych (10) i zbiorowych (40) w kraju i zagranicą.

Od 1990 r. w Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki” uczy malarstwa i rysunku. Przygotowuje utalentowaną młodzież do egzaminów na wyższe uczelnie artystyczne. Stosując nowatorskie, autorskie metody nauczania w zakresie formy i koloru, osiąga znaczące wyniki w swojej pracy. Uczestnicy jej zajęć zdobywają uznanie w macierzystych szkołach i dostają się na studia. Jest autorką atrakcyjnych scenariuszy warsztatów podczas corocznych Pikników Naukowych Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia, w których uczestniczy Ognisko Nowolipki. Prowadziła zajęcia w ramach projektu TaMa - Tarasy malarskie. Angażuje się merytorycznie i organizacyjnie w oferowane przez Nowolipki konkursy takie jak „Pod prąd“ i „Zbliżenie na Muranów”.

Od lat pracuje także z młodzieżą i dorosłymi w licznych Ośrodkach i Domach Kultury, m.in. Dzielnicowym Domu Kultury, Staromiejskim Domu Kultury, Dzielnicowym Domu Kultury Nauczyciela, Wolskim Ośrodku Kultury. W WOK zaczęła pracować w 1983 r., organizując wtedy „VIII Biennale Plastyki Nieprofesjonalnej” w formie konkursowej prezentacji prac twórców z Warszawy i woj. mazowieckiego. Zorganizowała także konkurs „Warszawska Szopka”, „Wojewódzki Przegląd Prac Instruktorów i Nauczycieli Plastyki” i kolejne edycje. Od 1986 r. zorganizowała 30 letnich wyjazdowych plenerów malarskich, które były dla uczestników wyzwaniem, sprawdzianem jak sobie poradzić z pejzażem, nastrojem, światłem słonecznym, kompozycją, perspektywą powietrzną, ogromem barw. Coroczne plenery to Góry Świętokrzyskie(w „pogoni” za Stefanem Żeromskim) Roztocze, Kazimierz, Sandomierz, Pińczów. Wystawom poplenerowym zawsze towarzyszył opracowany przez nią katalog z informacjami o miejscowościach i zabytkach. Prowadziła również zajęcia plastyczno-teatralne z młodzieżą niepełnosprawną. Jej projektem autorskim był zorganizowany w 1994 r. „Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych – Przywróćmy nadzieję”, kontynuowany 5-krotnie do 1998 r.

W 1988 r. została nagrodzona przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, a w 2010 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.