Konkurs plastyczny „Żonkile pamięci"

08.02.2021
Konkursy
konkurs plastyczny 2021 | 3 edycja

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Żonkile pamięci" zorganizowanym przez Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” i pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Konkurs skierowany jest do uczniów warszawskich szkół w wieku od 6 do 19 lat. Na prace czekamy do 15 kwietnia 2021 r. Ogłoszenie wyników i otwarcie pokonkursowej wystawy ONLINE odbędzie się 30 kwietnia 2021 r. o godzinie 16:00 na stronie internetowej www.nowolipki.edu.pl 

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w Regulaminie (pdf)

Kilka słów o konkursie

W rocznicę powstania w getcie warszawskim pragniemy przywołać pamięć o heroizmie bohaterów tamtych dni. Proponowany przez nas konkurs jest okazją do przypomnienia tragicznych wydarzeń wiosny 1943 roku i próbą wyrażenia naszego współczucia, szacunku i hołdu.

Żonkil jest motywem przewodnim konkursu. Zachęcamy do plastycznych przygód z formą i kolorem, do artystycznych interpretacji zaproponowanego motywu, ale także do obszerniejszych wypowiedzi artystycznych, związanych z tematyką konkursu z uwzględnieniem motywu żonkila. Praca plastyczna może być propozycją na plakat, ilustracją, projektem muralu, kompozycją zmierzającą w kierunku abstrakcji.

19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło zbrojne powstanie. Było dla Niemców zaskoczeniem, ale z góry jego losy były przesądzone. 16 maja 1943 roku Jurgen Stroop - SS-Gruppenführer, odpowiedzialny m.in. za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim, napisał w raporcie: Żydowska dzielnica w Warszawie przestała istnieć.

Symbolem obchodów rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim stał się żonkil – żółty kwiat, którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w kolejne rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Kwiaty te stały się dla nas, współczesnych, symbolem pamięci, szacunku i nadziei.

Kontakt w sprawie konkursu: Ewa Sokołowska - telefon: 668 044 415

Organizator

Logo Państwowe Ognisko Artystyczne Nowolipki i Syrenka
Patronat

Logo Muzeum Historii Żydow Polskich POLIN