Krzysztof Jachiewicz Ceramika w architekturze - realizacje

22.03.2019
Wystawy
Wystawa: 22.03-13.04.2019 Wernisaż: 22.03.2019, godz. 18:00

Krzysztof Jachiewicz

Urodził się w roku 1944 r. w Wilnie. Studia artystyczne zaczynał we Wrocławiu, a od drugiego roku kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1973 r. na Wydziale Architektury Wnętrz ze specjalizacją wystawiennictwo.

Podczas 5-letniej pracy w Muzeum Techniki w Warszawie realizuje kilkadziesiąt tematycznych wystaw, m.in. takich jak w firmie Gerlach,  Budowniczowie Kanału Augustowskiego, 500 lat Drukarstwa Polskiego, Ekspozycja w Muzeum Techniki „Z Dziejów Komunikacji” w ramach wystawy „Muzea Społeczeństwu”, organizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Poza wystawiennictwem zajmuje się projektowaniem wnętrz, scenografią filmową i biżuterią artystyczną.

Udziały w wystawach Galerii Art, Biennale w Legnicy itp.

Projekt wnętrza kwiaciarni w Nowym Dworze Mazowieckim stał się punktem zwrotnym w dotychczasowej twórczości. Zaprojektowana i zrealizowana w technice ceramicznej rzeźba, zapełniająca  całą  ścianę o pow. 24 metrów kw.,  wzbudziła zainteresowanie i aplauz zleceniodawców. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki spotkaniu  z wybitnym fachowcem, ceramikiem i pasjonatem w jednej osobie panem Janem Misiakiem. To w jego pracowni zaczęła się fascynacja materią i technologią ceramiki z jednej strony, a z drugiej, zawsze bliskie mu relacje między działaniami plastycznymi a architekturą. To zderzenie stało się potężnym motorem i bodźcem do działania.

Nawet mały sukces potrafi uruchomić ciąg zdarzeń. Przyszły następne propozycje. Zlecenie projektu i wykonania ściany ceramicznej holu wejściowego siedziby Oddziału Pracowni Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz duża propozycja projektów elewacji zewnętrznych oraz ścian we wnętrzach dla Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, projektowanego przez arch. Jerzego Reczkę. W tym czasie dzięki PSP odkrywa Manufakturę Ceramiczną w Bartoszycach; zabytkowy obiekt w którym przez wiele lat urzeczywistnia swoje pomysły. Powstają tam dalsze ceramiczne kompozycje do elewacji a także wnętrz, mające indywidualizować i nadawać tożsamość architektonicznym obiektom o różnym przeznaczeniu. Są to: Ośrodek Komisji Planowania w Ryni, Zespół Opieki Zdrowotnej w Płocku, Ośrodek Doskonalenia Kadr MS w Popowie, restauracja PRAHA w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Mławie (elewacja budynku oraz  płaskorzeźby w kawiarni klubowej), Centrum Kultury w Siedlcach(elewacja i wnętrza), Dom Rzemiosł w Siedlcach, Dom Kultury w Międzyrzeczu Podlaskim, Dom Kultury w Łosicach, Kompozycja ceramiczna dla Kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego w  Siedlcach.

Autor zauważany na wystawach, w których bierze udział, oraz nagradzany wyróżnieniami. Za wybitny poziom artystyczny w 1984 r. uzyskuje z Ministerstwa Kultury i Sztuki stypendium artystyczne Fundacji Rządu Jego Królewskiej Mości Króla Hiszpanii. Wyjazd ten umożliwił mu zapoznanie się z bogatą kulturą śródziemnomorską, wspaniałymi azulejos oraz znakomitym dorobkiem hiszpańskich artystów. Zwłaszcza Barcelona z twórczością Gaudiego zostawiła niezatarte wrażenia. Od 1984 roku  zostaje zaproszony do współpracy przez architektów: prof. arch. Lecha Kłosiewicza  i arch. Strzałkowską-Jasną,  projektujących pierwszą linię warszawskiego metra. Otrzymuje propozycję zorganizowania zespołu, mającego za zadanie opracowanie koncepcji plastycznej oraz wystroju wnętrz stacji metra z użyciem elementów ceramiki. Powstaje zespół w składzie: art. plastyk Krzysztof Jachiewicz, inż. arch. Piotr Szeliński,  inż. arch. Andrzej Drzewiecki i rozpoczyna kilkuletnią pracę, której efektem jest obecny kształt plastyczny poszczególnych stacji. Niestety z przyczyn obiektywnych nie udało się zrealizować w stu procentach wypracowanych koncepcji a przedstawiana na wystawie stacja Służew autorstwa Krzysztofa Jachiewicza, jest jedną z ocalałych stacji planowanej całości. Autor eksponowanych prac w roku 1989 otrzymuje nominację Ministerstwa Kultury i Sztuki na rzeczoznawcę w specjalności - ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie ceramiki dla architektury.

W roku 1990 bierze udział w wystawie „Polska Ceramika Współczesna”.Wymieniony w Słowniku Projektantów Polskich i Wydawnictwach ZPAP. Od 1995 roku pracuje  z młodzieżą jako pedagog w Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki”, prowadząc Pracownię Ceramiki Artystycznej.

Od Autora:  Moją ekspozycję dedykuję Młodzieży uczestniczącej w zajęciach z przesłaniem, że warto realizować marzenia i zostawiać po sobie ślad…..!

Źródło: Krzysztof Jachiewicz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj