Krzysztof Jachiewicz Ceramika w architekturze - realizacje

22.03.2019
Wystawy
Wystawa: 22.03-13.04.2019 Wernisaż: 22.03.2019, godz. 18:00

Krzysztof Jachiewicz

Urodził się w roku 1944 r. w Wilnie. Studia artystyczne zaczynał we Wrocławiu, a od drugiego roku kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1973 r. na Wydziale Architektury Wnętrz ze specjalizacją wystawiennictwo.

Podczas 5-letniej pracy w Muzeum Techniki w Warszawie realizuje kilkadziesiąt tematycznych wystaw, m.in. takich jak w firmie Gerlach,  Budowniczowie Kanału Augustowskiego, 500 lat Drukarstwa Polskiego, Ekspozycja w Muzeum Techniki „Z Dziejów Komunikacji” w ramach wystawy „Muzea Społeczeństwu”, organizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Poza wystawiennictwem zajmuje się projektowaniem wnętrz, scenografią filmową i biżuterią artystyczną.

Udziały w wystawach Galerii Art, Biennale w Legnicy itp.

Projekt wnętrza kwiaciarni w Nowym Dworze Mazowieckim stał się punktem zwrotnym w dotychczasowej twórczości. Zaprojektowana i zrealizowana w technice ceramicznej rzeźba, zapełniająca  całą  ścianę o pow. 24 metrów kw.,  wzbudziła zainteresowanie i aplauz zleceniodawców. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki spotkaniu  z wybitnym fachowcem, ceramikiem i pasjonatem w jednej osobie panem Janem Misiakiem. To w jego pracowni zaczęła się fascynacja materią i technologią ceramiki z jednej strony, a z drugiej, zawsze bliskie mu relacje między działaniami plastycznymi a architekturą. To zderzenie stało się potężnym motorem i bodźcem do działania.

Nawet mały sukces potrafi uruchomić ciąg zdarzeń. Przyszły następne propozycje. Zlecenie projektu i wykonania ściany ceramicznej holu wejściowego siedziby Oddziału Pracowni Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz duża propozycja projektów elewacji zewnętrznych oraz ścian we wnętrzach dla Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, projektowanego przez arch. Jerzego Reczkę. W tym czasie dzięki PSP odkrywa Manufakturę Ceramiczną w Bartoszycach; zabytkowy obiekt w którym przez wiele lat urzeczywistnia swoje pomysły. Powstają tam dalsze ceramiczne kompozycje do elewacji a także wnętrz, mające indywidualizować i nadawać tożsamość architektonicznym obiektom o różnym przeznaczeniu. Są to: Ośrodek Komisji Planowania w Ryni, Zespół Opieki Zdrowotnej w Płocku, Ośrodek Doskonalenia Kadr MS w Popowie, restauracja PRAHA w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Mławie (elewacja budynku oraz  płaskorzeźby w kawiarni klubowej), Centrum Kultury w Siedlcach(elewacja i wnętrza), Dom Rzemiosł w Siedlcach, Dom Kultury w Międzyrzeczu Podlaskim, Dom Kultury w Łosicach, Kompozycja ceramiczna dla Kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego w  Siedlcach.

Autor zauważany na wystawach, w których bierze udział, oraz nagradzany wyróżnieniami. Za wybitny poziom artystyczny w 1984 r. uzyskuje z Ministerstwa Kultury i Sztuki stypendium artystyczne Fundacji Rządu Jego Królewskiej Mości Króla Hiszpanii. Wyjazd ten umożliwił mu zapoznanie się z bogatą kulturą śródziemnomorską, wspaniałymi azulejos oraz znakomitym dorobkiem hiszpańskich artystów. Zwłaszcza Barcelona z twórczością Gaudiego zostawiła niezatarte wrażenia. Od 1984 roku  zostaje zaproszony do współpracy przez architektów: prof. arch. Lecha Kłosiewicza  i arch. Strzałkowską-Jasną,  projektujących pierwszą linię warszawskiego metra. Otrzymuje propozycję zorganizowania zespołu, mającego za zadanie opracowanie koncepcji plastycznej oraz wystroju wnętrz stacji metra z użyciem elementów ceramiki. Powstaje zespół w składzie: art. plastyk Krzysztof Jachiewicz, inż. arch. Piotr Szeliński,  inż. arch. Andrzej Drzewiecki i rozpoczyna kilkuletnią pracę, której efektem jest obecny kształt plastyczny poszczególnych stacji. Niestety z przyczyn obiektywnych nie udało się zrealizować w stu procentach wypracowanych koncepcji a przedstawiana na wystawie stacja Służew autorstwa Krzysztofa Jachiewicza, jest jedną z ocalałych stacji planowanej całości. Autor eksponowanych prac w roku 1989 otrzymuje nominację Ministerstwa Kultury i Sztuki na rzeczoznawcę w specjalności - ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie ceramiki dla architektury.

W roku 1990 bierze udział w wystawie „Polska Ceramika Współczesna”.Wymieniony w Słowniku Projektantów Polskich i Wydawnictwach ZPAP. Od 1995 roku pracuje  z młodzieżą jako pedagog w Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki”, prowadząc Pracownię Ceramiki Artystycznej.

Od Autora:  Moją ekspozycję dedykuję Młodzieży uczestniczącej w zajęciach z przesłaniem, że warto realizować marzenia i zostawiać po sobie ślad…..!

Źródło: Krzysztof Jachiewicz