Wieczór z Artystą - Grzegorz Kowalski

09.11.2017
Wieczór z artystą
9.11.2017 r | godz. 17:00

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu "Wieczór z Artystą". Naszym Gościem będzie Grzegorz Kowalski - rzeźbiarz, performer, twórca instalacji, pedagog, eseista i krytyk sztuki.

W latach 1959-1965 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni rzeźby prof. Jerzego Jarnuszkiewicza i w pracowni Projektowania Brył i Płaszczyzn prof. Oskara Hansena. W roku 1965 otrzymał dyplom z wyróżnieniem i podjął pracę pedagogiczną na Akademii Sztuk Pięknych, którą kontynuuje do dziś. W pierwszych latach pozostawał pod wpływem teorii Formy Otwartej Oskara Hansena. Uczestniczył w wielu sympozjach awangardowych, m.in. w Puławach (1966), Elblągu (1967), Meksyku (1968), Wrocławiu (1970). Po rocznym pobycie stypendialnym w USA (1970-71) przez następną dekadę związany był z galerią Repassage, krórej offowy status umożliwiał mu "praktykowanie wolności" wbrew cenzurze i opresji politycznej panującej na zewnątrz. W Repassage`u prezentował wszystkie kolejno powstające prace, z których wiele przybierało postać działań interpersonalnych, sprowokowanych przez artystę czy to rekwizytem, zaaranżowaną sytuacją czy też pytaniem, np. "Czy mógłbyś i czy chciałbyś wcielić się w zwierzę przed obiektywem". Zaproszeni uczestnicy byli przez artystę włączani w obręb dzieła na prawach partnera.

Już w początkach lat 90. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukształtowała się grupa wychowanków Pracowni Kowalskiego – „Kowalnia", której dokonania odcisnęły się na obrazie sztuki polskiej ostatnich lat, wiele wnosząc do osiągnięć tzw. "sztuki krytycznej". Do absolwentów Pracowni Grzegorza Kowalskiego należą tacy artyści, jak m.in.: Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, Jacek Markiewicz, Katarzyna Górna, Jędrzej Niestrój, Mariusz Maciejewski, Artur Żmijewski, Monika Zielińska, Anna Konik, Anna Niesterowicz, Czesław Kałużny, Andrzej Kokosza, Ewa Łuczak, Cezary Koczwarski, Anna Molska, Piotr Wysocki.

Grzegorz Kowalski jest laureatem nagród i odznaczeń, takich m.in. jak: 1979 - Nagrody Ministra Kultury i Sztuki III stopnia, 1980/81 - Nagrody Rektorskiej I stopnia (z zespołem), 1982/83 - Nagrody Rektorskiej II stopnia (przekazana na rzecz "Solidarności"), 1985 i 1990 - Nagrody Rektorskiej I stopnia, 1987 - Złotego Krzyża Zasługi, 1990 - Nagrody "Pegaza" (przyznawanej przez Rektora ASP), 1994 - Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, 2004 - Medalu Komisji Edukacji Narodowej, 2005 - Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Rzeźby Współczesnej CRP w Orońsku, Centrum Sztuki - Galerii Studio w Warszawie oraz w rękach prywatnych w kraju i za granicą.

Źródła/fragmenty:

http://culture.pl/en/artist/grzegorz-kowalski

http://www.artinfo.pl/artysta/grzegorz-kowalski

http://nowolipki.edu.pl/media/marzenna_guzowska.pdf

Wieczór z Artystą | 9.11.2017 r | godz. 17:00

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj